تازه ها
خانه » مهارت های کار و زندگی » متفرقه » هر صفتی که خدا در انسان قرار داده است، بر اساس مصلحت است!

هر صفتی که خدا در انسان قرار داده است، بر اساس مصلحت است!

… اگر در مواقعى كه با اساسِ شخصيّت انسان- از نظر شخصيّت الهى، نه از نظر شخصيّت نفسى- مبارزه مى‏كنند، مثلًا يك شخص متكبّرى در مقابل انسان تكبّر مى‏كند و مَنيّت به خرج مى‏دهد، انسان نبايد بگويد: آقا اين مَنيّت تو درست است، و به تواضع بيفتد، و به خاك بيفتد و او را سجده كند!

🔸اينجا بايد بگويد كه: نه، من از تو بالاترم، تو كه هستى؟!

🔸در ميدان جنگ كه دو نفر در مقابل همديگر قرار مى‏گيرند، و اين مى‏خواهد او را از بين ببرد و هستىِ او را ساقط كند، يعنى با كبريائيّت خودش پيش مى‏آيد؛ آن هم همين‏طور با كبريائيّت خود پيش مى‏آيد در مقابل اين. اينها هر دو در مقابل همديگر اعظم‏ المتجبّرين هستند. او مى‏گويد: شخصيّت من، مقام من، ارزش من.

🔸خب روشن است كه اين مواضع، مواضع مختلف است ديگر! اگر اظهار كبريائيّت و شخصيّت مطلقاً مذموم بود، كه خدا در انسان قرار نمى‏ داد. شخصيّت و آقايى و آقامنشى و خودمحورى و استقلال، مثل بعضى از صفات ديگر غريزه‏اى است از غرائز انسان. صفت شهوت، صفت غضب، اينها غريزه است و بسيار خوب است؛ و كسى كه غضب نداشته باشد انسان نيست، كسى كه شهوت نداشته باشد انسان نيست، اگر انسان شهوت غذا نداشته باشد از گرسنگى مى‏ميرد، اگر انسان شهوت جنسى نداشته باشد نسل در دنيا از بين مى‏رود، اگر انسان غضب نداشته باشد از ناموس نمى‏تواند دفاع بكند.

📌منبع: شرح فقراتى از دعاى افتتاح / علامه حسینی طهرانی / ص 49 / لزوم تكبر و كبريائيت داشتن در مقابل انسان متكبر

📚 جهت دریافت کتاب به اینجا مراجعه نمایید.

 

تکمیلی مطلب فوق:

بردباری و صبر

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • به درد نخور 
  • خسته کننده 
  • مفید 
  • جالب 
  • عالی 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.