تازه ها

سلیقه و عقیده!

✍دکترمحمدرضا سرگلزایی( @drsargolzaei):

خیلی مهم است که سلیقه هامان را از عقیده هامان جدا کنیم.

سلیقه های ما مبنای حسی – احساسی دارند در حالی که عقیده های ما مبنایی فکری دارند و بر اساس استقراء و استنتاج شکل می گیرند.

عقیده ها را می توان در دو دسته درست و غلط قرار داد، کار “منطق صوری” و “تفکر نقاد” همین است که گزاره های درست را از گزاره های نادرست جدا کنند؛ در حالی که سلیقه ها را نمی توان درست – غلط کرد.

سلیقه های هر کسی بر مبنای طبع، مزاج و تجربه او ایجاد می شوند و مباحثه و مناظره بر سر آن ها راه به جایی نمی برد.

گاهی اوقات ما با سلیقه هامان به گونه ای برخورد می کنیم که گویا “باورهای درست” هستند، مثلأ اگر من آبگوشت را بیش از پیتزا دوست دارم، آبگوشت خوری را فعالیتی فرهنگی می دانم و پیتزا خوردن را غرب زدگی و محصول تهاجم فرهنگی، در حالی که انتخاب من مبنایی فرهنگی یا حتی بهداشتی نداشته است بلکه ترجیح ذوقی و احساسی من بوده است.

گاهی هم سلیقه های افراد مهم را با دلایل موفقیت آنها اشتباه می گیریم و فکر می کنیم اگر فلان فوتبالیست مشهور⚽️، بستنی وانیلیرا به بستنی کاکائویی ترجیح می دهد حتما شهرت و ثروت او با علاقه اش به بستنی وانیلی ارتباط دارد و “درست” این است که ما هم همان طعم را انتخاب کنیم.

گاهی وقت ها حتی “نظام باور” ما نیز بر اساس فرایندهای سلیقه ای شکل می گیرد، مثلا سوسیالیست می شویم چون از چهره و ژست های چگوارا خوشمان آمده است یا برعکس طرفدار نظام سرمایه داری می شویم چون از ریش انبوه مارکس خوشمان نیامده است!

مجله های عوامانه و تبلیغات کاسب کارانه تلاش می کنند ما را با ذوق و سلیقه افراد ثروتمند، قدرتمند و مشهور درگیر کنند و ما “اسپرسخو خور”☕️می شویم برای این که فلان خواننده پرطرفدار روزش را با یک فنجان اسپرسو شروع می کند!

پی نوشت ها:

۱-دکتر محمدرضا سرگلزایی، از روانپزشکان برجسته دوره هستند.ایشون به روانکاوی به شدت علاقه دارند و عقیده دارند عرصه روانپزشکی و به خصوص گرایش روانکاوی، اساسی ترین مفاهیم ذهن انسان را به چالش می کشد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت ایشون مراجعه کنید.
 
۲-مطلب بالا از اینجا می باشد.


این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • به درد نخور 
  • خسته کننده 
  • مفید 
  • جالب 
به اشتراک گذاشتن مطلب بالا در شبکه های اجتماعی:

لینک کوتاه مطلب : http://mollabagher.com/?p=6298

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.