تازه ها
خانه » مختصر و مفید » تأثیر متقابل ذهن انسان و رفتار او – قسمت دوم

تأثیر متقابل ذهن انسان و رفتار او – قسمت دوم

تصور کنيد که ذهن انسان هم مثل پوست اوست. وقتي به پوست سالم دست مي زنيد، احساس بسيار خوشايندي پيدا مي کنيد. پوست براي لمس کردن ساخته شده، و احساس لمس کردن شگفت انگير است.

حالا تصور کنيد که پوست شما زخمي شده و چرک کرده است. اگر به پوست زخمي دست بزنيد، به آن صدمه مي زنيد، پس سعي مي کنيد آن را بپوشانيد و محافظت کنيد. دوست نداريد کسي به زخم شما دست بزند، چون آزار مي بينيد.

حالا تصور کنيد که همه انسان ها دچار ناراحتي پوستي هستند. هيچ کس نمي تواند به ديگري دست بزند، چون به او آسيب مي رساند. همه زخم هايي روي پوستشان دارند، و بنابراين پوست زخمي و چرکين عادي به نظر مي رسد و درد و رنج هم عادي و متعارف محسوب مي شود؛ و ما باور داريم که اين روال عادي است.

مي توانيد تصور کنيد که اگر همه انسان ها ناراحتي پوستي داشته باشند، ما چگونه رفتار خواهيم کرد؟ مسلماً به سختي يکديگر را در آغوش مي گيريم، چون اين کار بسيار دردناک است. بنابراين نياز پيدا مي کنيم که بين خود و ديگران فاصله زيادي ايجاد کنيم.

❗️ذهن بشري دقيقاً به پوست زخمي و چرکين مي ماند. هر انساني جسمي عاطفي دارد که کاملاً از زخم هاي چرکين پوشيده شده است. هر زخمي با يک سم عاطفي چرکي شده – سم همه عواطفي که موجب رنج کشيدن ما مي شوند، مثل نفرت، خشم، حسادت و غم. يک عمل غير عادلانه، زخمي را در ذهن ما مي گشايد و ما با سم عاطفي واکنش نشان مي دهيم، به دليل باورها و مفاهيمي که درباره ی بي عدالتي و انصاف در سر داريم. ذهن به قدري زخمي و پر از سم است که همه اين ذهن زخمي و مسموم را طبيعي مي دانند، چون روند اهلي شدن آن را ايجاد کرده است. اين وضعيت عادي تصور مي شود، ولي من مي توانم به شما بگويم که عادي نيست.

❌ ما داراي رويايي غيرکارکردي از سياره خود هستيم، و انسان ها روحاً بيمار هستند و اين بيماري ترس نام دارد. نشانه هاي اين بيماري همه ی عواطفي است که موجب رنج بشر مي شوند: خشم، نفرت، غم، حسادت و خيانت.

▪️ وقتي که ترس خيلي زياد باشد، ذهن منطقي از کار مي افتد، و ما اين را بيماري رواني مي خوانيم. وقتي که ذهن بسيار ترسيده باشد و زخم ها بسيار دردناک باشند، رفتار روان پريشانه ظاهر مي شود، و در اين صورت قطع رابطه با جهان بيرون بهتر و مطمئن تر به نظر مي رسد.

اگر ما بتوانيم وضعيت ذهني خود را يک بيماري ببينيم، راه مداواي آن را مي يابيم. ديگر لزومي ندارد که به رنج کشيدن ادامه بدهيم. اول از همه ما به حقيقت نياز داريم تا زخم هاي عاطفي را بگشايد، زهر آن ها را خارج کند و زخم ها را کاملاً شفا دهد.

❔چگونه مي توانيم اين کار را بکنيم؟

پی‌نوشت‌ها:

۱- منبع:

روئیز، میگوئل (۱۳۹۳)، چهار میثاق: کتاب خرد سرخپوستان تولتک (نسخه الکترونیکی اصلی)، ترجمه دل آرا قهرمان، تهران: ذهن آویز. صص ۱۰۶-۱۰۷.

۲- خلاصه فوق مختصر (!) کتاب رو میتونید از اینجا مشاهده کنید.

۳- درباره نویسنده ✍ (Don Miguel Ruiz):

دون ميگوئل روئيز در خانواده اي از شفاگران به دنيا آمد، و در يکي از روستاهاي مکزيک تحت تربيت مادري شفاگر و پدر بزرگي شمن يا ناوال بزرگ شد. اعضاي خانواده اميدوار بودند که او سنت صدها ساله شفاگري و معلمي را ادامه دهد و دانش مکنونه تولتک ها را گسترش داده، به نسل هاي بعد منتقل کند. اما ميگوئل که جذب زندگي متجدد شده بود، ترجيح داد به دانشکده پزشکي برود. او تحصيلات پزشکي را به پايان رسانيد و در جراحي تخصص گرفت.
 
در آغاز دهه ی هفتاد ميلادي، يک شب ديروقت پشت فرمان اتومبيلش به خواب رفت. اتومبيل واژگون شد و با ديواري برخورد کرد. او ناگهان بيدار شد و در حالي که سعي مي کرد دوستانش را از خطر نجات دهد، متوجه شد که از جسم فيزيکي خودش بيرون آمده است. اين تجربه نزديک به مرگ زندگي او را متحول کرد. بر اثر ضربه حاصله از اين تجربه، او آغاز به طرح پرسش هايي از خويشتن کرد و براي يافتن پاسخ ها به تمرينات شديدي در جهت کسب مهارت در خرد باستاني اعقاب خويش پرداخت. نخست مادرش استاد او بود و سپس يکي از شمن هاي قدرتمند صحراي مکزيک آموزش وي را به عهده گرفت. پدر بزرگش که در آن زمان از جهان رفته بود، از طريق روياهايش تعاليمي به وي داد.

۴- نقد و بررسی چهار میثاق در شمنیزم تولتک به قلم محمدتقی فعالی از اینجا قابل دسترسی است. [⚠️پیشنهاد می کنم اگر حوصله خوندن کتاب رو ندارید مطلب زیر را از ابتدا و اگر کتاب رو خوندید و دنبال نقدی متناسب با فرهنگ ما هستید، مطلب زیر از قسمت تحلیل و بررسی مطالعه کنید⚠️]

۵- خرید و دانلود نسخه‌های الکترونیکی و صوتی کتاب.

۶- خرید نسخه فیزیکی کتاب از آدینه بوک و دیجی کالا.

۷- در نهایت اینکه نسخه الکترونیکی اصلی این کتاب رو رفیق خوبم آقای شاهین شاکری، هم‌بنیان‌گذار و عضو هیات مدیره مدیران ایران به من هدیه داد که دمش گرم باد!☺️

این نوشته را چگونه ارزیابی می کنید؟
  • عالی 
  • به درد نخور 
  • خسته کننده 
  • مفید 
  • جالب 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.